סוגי חומרי בידוד ואיטום

תחום הבידוד הוא תחום רחב בצורה בלתי רגילה ולכן נהוג לחלק אותו למספר קטגוריות ותת קטגוריות, כשבגדול מדובר למעשה על ארבעה תחומים עיקריים להלן:

  • בידוד אקוסטי – בידוד אקוסטי הוא האופן שבו מקטינים את מעבר אנרגיית הקול בין שני חללים או את ההד בחלל בודד. ספציפית בתחום הבנייה נעשה שימוש בחומרים המשמשים לבידוד אקוסטי לצורך מניעת כניסה של רעש מהסביבה החיצונית של המבנה, מניעת מעבר קולות בין חדרי המבנה (למשל, במתחמי צימרים), מניעת מטרדי רעש לשכנים שמקורם מתוך המבנה (כמו במטווחים או חדרי חזרות למשל) ומניעת הד (באולפני הקלטות וחדרי הרצאות).

 

  • בידוד תרמי – מטרת הבידוד התרמי היא למזער את מעבר החום בין שני גופים שהינם בעלי טמפרטורה שונה. תחום זה רלוונטי במיוחד בענף הבנייה שבו יש שאיפה לבודד את פנים המבנה מהאקלים החיצוני, בין היתר על מנת למזער את הצריכה האנרגטית של מערכות המיזוג. יחד עם זאת, כולנו משתמשים באביזרי בידוד באופן יומיומי מיום לידתנו ועד יום מותנו שכן גם הבגדים שאנו לובשים נועדו בין השאר לצמצם את הסעת חום הגוף באוויר באמצעות בידוד הגוף מהסביבה. חומרים המשמשים בתעשיית הבידוד התרמי הם לדוגמה צמר זכוכית, צמר סלעים, פוליאוריתן מוקצף ורדיד אלומיניום.

 

  • בידוד חשמלי – תחום הבידוד החשמלי מבוסס על שימוש בחומרים שרמת המוליכות החשמלית שלהם נמוכה יחסית וכפועל יוצא מכך, הזרם החשמלי העובר בהם חלש מאוד. המבודד המושלם הוא חומר המתנגד לחלוטין לשטף המטען החשמלי ושכלל לא מגיב לשדה מגנטי ודוגמאות לחומרים מבודדים מקובלים הם למשל זכוכית, עץ, גומי, בד ופלסטיק.

 

 • בידוד ממים – תחום זה נקרא גם איטום שכן האטימה מונעת את חדירת המים או את דליפת המים. איטום איכותי הוא כל מה שמפריד בין הדיירים בקומה העליונה של המבנה לבין כתמי עובש על התקרה ודליפה של מים מהתקרה במהלך החורף וכן איטום איכותי חיוני למניעת הצפות של מקלטים ומרתפים.

 

בידוד ואיטום

 

דוגמאות לחומרים המשמשים לאיטום

  • צמר סלעים – צמר סלעים הוא בין חומרי הבידוד הנפוצים ביותר, המשמש לבידוד אקוסטי ולבידוד תרמי כאחד. תהליך הייצור של צמר סלעים, מזכיר את תהליך הייצור של צמר גפן מתוק, שכן הוא כולל סיבוב במהירות גבוהה של סלע מותך הנמצא בטמפרטורה של כ-1600 מעלות צלזיוס. טכניקה נוספת המשמשת לייצור של צמר סלעים, כוללת הזרמת אוויר או התזת קיטור על סלע מותך. כיום ניתן למצוא צמר סלעים המגיע בצורה של תרמילים, מזרנים ולוחות, במגוון רחב של מוצרי בידוד.

 

  • פיברגלס – פיברגלס (נקרא גם "סיבי זכוכית" או "זכוכית סיבית") הוא חומר העשוי מסיבי זכוכית דקיקים. חומר זה נמצא בשימוש נרחב בתעשיית חומרי הבידוד ומיוצר על ידי המסת זכוכית והזרקת הזכוכית המותכת דרך חורים בעלי קוטר זעיר. פיברגלס הוא חומר מיוחד במינו שכן הוא חסין אש, אינו מוליך חשמל, עמיד ביותר בסביבת כימיקלים ובנוסף הוא מבודד תרמי מצוין.

 

למידע נוסף על פתרונות בידוד בקרו באתר תרמוטק ישראל מבית ליוגב.

המוצר התווסף בהצלחה להזמנה

*שים לב: הגדלת הכמויות עשוייה להוזיל מחיר ליחידה.

ההזמנה אינה מחייבת עד אישורה,

נציגנו יחזרו אלייך בהקרדם לאחר שליחת ההזמנה.